Rozwód z orzeczeniem o winie

Sąd może ustalić, że winę ponosi oboje małżonków lub tylko jeden z nich. Nie rozstrzyga kto i czy był winny „bardziej”, więc nie ma sensu licytować się na mniej lub bardziej poważne argumenty.

Sąd może nie orzekać o winie na zgodny wniosek obojga małżonków. Kiedy i dlaczego jest to ryzykowne, możesz przeczytać tutaj. Najczęściej jednak takie porozumienie występuje rzadko, a nawet jeśli jest, to bywa, że w trakcie rozprawy wniosek jest wycofywany przez jedną ze stron.

Dlatego zazwyczaj rozprawa rozwodowa kończy się orzeczeniem o winie jednego, bądź obojga małżonków. O winie możemy mówić wtedy, gdy następuje naruszenie obowiązków wynikających z przepisów oraz zasad współżycia społecznego, czyli godziwego postępowania, co prowadzi do trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Obowiązki wymienione są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, dochodzi też do tego obowiązek wierności i wzajemnej pomocy – także finansowej.

Do zawinionego działania lub zaniechania najczęściej zalicza się: zdradę, porzucenie małżonka bez wyraźnego powodu, pijaństwo lub inny nałóg, agresję werbalną i fizyczną, uchylanie się od pracy oraz pokrywania kosztów utrzymania dzieci i domu.

Wniosek rozwodowy musi być uprawdopodobniony, bo winę należy udowodnić. Dopuszczalne są dowody praktycznie w każdym zakresie: nie tylko dokumenty i raporty policyjne czy obdukcje lekarskie, ale również zeznania świadków, sąsiadów rodziny. Często wystarczy potwierdzenie, że np. świadek widział jak żona wyjeżdża na urlop z kochankiem, choć mówiła, że jedzie z koleżanką. Można to uprawdopodobnić rachunkami, wyciągami z konta czy karty kredytowej. Dowodem są również maile, SMS-y, a ostatnio nawet historia rozmów na Facebooku. Sąd dopuszcza wszelkie dowody uprawdopodobniające podawaną wersję wydarzeń.

O uznanie winy męża/żony warto walczyć, bo to otwiera furtkę do otrzymania alimentów, które płacone mogą być nie tylko na dzieci, ale nawet na byłego małżonka. Osoba winna rozpadu małżeństwa pokrywa też koszty procesu, które mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych, jeśli sąd korzystał z pomocy biegłych, którzy szacowali wartość majątku do podziału, oceniali dowody lub wykonywali inne, zlecone przez sąd czynności. Warto pamiętać, że w przypadku obarczenia winą, alimenty można wypłacać drugiej stronie nawet do końca życia. W przypadku braku orzeczenia o winie, alimenty uzyskać o wiele trudniej i przyznawane są maksymalnie na 5 lat.

Rozwód z orzeczeniem o winie
3.96 (79.29%) 28 głosy(ów)

19 komentarzy

 1. A u mnie prawnik od razu przyznał, że nie mam szans na wygranie, że wina była tylko żony. Dlaczego? Bo to ona złożyła pozew! Nieważne, że ona zdradziła, że nie piłem, nie szlajałem się etc. Najważniejsze kto pierwszy złożył i szlus, pozamiatane. Więc mam do wyboru rozwód z winą obustronną lub bez orzekania o winie. Pięknie, co?

  • Nie prawda, jeżeli na to przystałeś że twoja wina też to sam na siebie wydałeś wyrok. Jeżeli wiedziałeś na sto procent że jesteś bez skazy i miałeś twarde dowody trzeba było walczyć w sądzie tylko zmienić adwokata. Ten adwokat nie był adwokatem który zamiast pomagać to zastraszył Cię. Nigdy nie poddawajcie się temu co kto powie to trzeba udowadniać do końca.

 2. Więzienia są pełne niewinnych 😉 Stary, ja jestem emerytowanym wojskowym, więc może mam trochę spaczoną psychikę – tak twierdzą przecież niektórzy o ogóle armii. Ale zbieram co jakiś czas wydruki z karty kredytowej, robię zdjęcia rzekomo niewinnych, a dla mnie dwuznacznych smsów. Trzeba być gotowy jak pozew przyjdzie, bo potem będzie rozprawa i nie będziesz miał czym strzelać.

  • Tak było że niewinni siedzieli ale teraz karta się odwróciła wreszcie i biorą się Sądy za tych naprawdę winnych, a to nie problem udowodnić. Prawda ma długie nogi a kłamstwa krótkie teraz w Sądach. Liczy się dobro dzieci i godność człowieka. Pieniądze, fałsz i obłuda znika a ich miejsce zajmuje SPRAWIEDLIWOŚĆ BOŻA. Uwierzycie powoli w to wszyscy.

 3. Skoro już wiesz, że przyjdzie pozew, to lepiej sam go złóż. Przynajmniej będzie szansa, że wina będzie obustronna. Bez tego żonka może Cię zostawić z samym karabinem 😉 i dopiero nie będziesz miał czym strzelać.

 4. Prawda jest taka, że to kobiety zazwyczaj chcą orzeczenia o winie, bo chcą jak najwiękcej kasy niezaleznie od tego czyja tak naprawdę byłą wina. Ale w takim momencie liczy się już tylko kasa, więc nie ma o czym gadać i jest twardy bój w sądzie.

  • Facet widać że nie znasz kobiet wcale, kobiety chcą orzeczenie o winie, bo nie chcą przez całe życie płacić byłemu facetowi, który w czasie małżeństwa zdradzał, bił, znęcał się psychicznie, a teraz znalazł sobie sposób na życie. Alimenty od żony fajna sprawa i po co pracować takiemu.

  • Zgadza się że żony często chcą rozwód o orzekaniu o winie, ale takie żony które naprawdę niczemu nie są winne. Bez orzekania o winie chca żony te które są tylko i wyłącznie winne rozpadu swego małżeństwa, i tym sposobem chcą wyrywać kasę od swoich często bardzo dobrych mężów. Teraz jest plaga rozwodów a winnymi tego są niestety przeważnie kobiety, matki małym dzieciom. Pytanie –Czy to matka? Matka prawdziwie kochająca swoje dzieci nigdy ich nie skrzywdzi odchodząc od ich ojca bez powodu. Odchodzą te które znajdują sobie kochanków i szukaja rozrywek oraz wolności. To nagminne powody teraz rozwodów w naszym pięknym kraju. Takie matki należy karać a nie dawać im warunki do tego aby krzywdziły swoje niewinne i bezbronne dzieci za kasę. Kasa się liczy u nich a nie dobro dzieci. Niech ktoś wreszcie otworzy swoje oczy i sumienia i nie pozwoli aby cierpiały niewinne biedne dzieciaczki To przyszłość narodu naszego, wychowywane w rozbitych rodzinach nie będą takie same, stres i trauma pozostanie w nich do końca. Niech te matki czy ojcowie otrzymuja zasłuzone kary za te krzywde i cierpienie dzieci. Wszyscy macie dzieci i adwokaci też walczcie o dobro i szczęście dzieci, walczcie o sprawiedliwość i prawdę. Nie pozwólcie aby dzieci płakały bo w ich łzach ktoś się kiedyś utopi. Sprawiedliwość Boża zwycięży niech po latach ale prawda wyjdzie na jaw. Sumienia będą gnębiły a te bezbronne dzieci skrzywdzone przez dorosłe często uczone osoby by walczyć o dobro dziecka, będą w oczach im stały ich smutne twarzyczki i będą te osoby słyszały echo głosu tych dzieci wołających o pomoc, wołających swego kochanego tatusia którego wydają na szubienice przed sąd ich żony za to że ich kochał i kocha dzieci to straszny scenariusz. SUMIENIE W SERCACH CZY KAMIENIE? OBUDZMY SIE DLA DOBRA I SZCZĘŚCIA DZIECI.

  • Witam w klubie. Zarabialem dobrze, zone poznalem z niczym. Nie miala nawet swojej koldry. Wprowadzilismy sie do pustego mieszkania gdzie nie bylo praktycznie niczego. Zona zarabiala licho ale na siebie wzielem wszystko. Zarabialem coraz lepiej, zylismy dostatnio, wydawala wiecej. Chcialem zeby niczego nie brakowalo. Szybki i wystawny slub. Nowe mieszkanie. Bylem szczesliwy. Potem dlugi. Biore wszystko na siebie. Zarabiam tyle samo a zobowiazan coraz wiecej. Kredyt splaca kredyt, nocami mysle jak sie ogarnac, w domu jest wszystko. Wczasy, pelna lodowka, ubrania. Zona wolna od problemow, ja zarywam noce bo ona nie wie o niczym. Ona wydaje a ja przygnebiony pozwalam. Dlugow tak duzo ze nie wiem jak mam sobie poradzic ale ciagle zyjemy ponad stan. Tzn pozwalam jej na wszystko ale sobie odmawiam ile sie da. Dowiaduje sie w koncu i jest pieklo. Trwa 6 miesiecy. Jestem klamca bo ja oszukuje. Ja od 3 lat nie bylem u dentysty. Bo mnie nie stac. Zlamaly mi sie okulary – nie stac mnie albo mi po prostu szkoda. Nie mam przyjaciol i nikt mi nie ufa bo w koncu pozyczalem pieniadze gdzie popadnie. Zdrowie w rozsypce, zyje w ciaglym stresie. Komornik za komornikiem. Zona odchodzi bo mi nie ufa. Jestem dupkiem bo zmarnowalem jej zycie.

 5. Witam pomozcie mam problem poniewaz mojs siostra chce wziasc rozwod z mezem ktory sie nad nia zneca psychicznie jak i fizycznie ostatnimi razy podniosl na nia reke jak miala 2 letnia corke na rekach wygrazal jej i wyklinal teraz ona sie boi bo jezeli raz jej zrobil krzywde jak miala dziecki na rekach to pewnie drugi raz tez tak zrobi pomozcie i doradzcie co zrobic i jak nakszybciek to zrobic zeby nie zrobil ani jej ani dziecku krzywdy

 6. Mam mieć rano operację, mój jeszcze mąż popił sobie piwek i zajmuje się córkami. Na szczęście jest też moja matka, trzeźwa, którą on wyzywa, nie będę cytować jak. Jestem na jego garnuszku, nie pracuję, bo dzieci są małe. Ją leżę w szpitalu, on robi jazdy, a ją sama nie utrzymanie trzy pokojowego mieszkania. Co mam zrobić?

 7. Mój mąz zdradza mnie juz 6 lat. Ja o tym wiem i za kazdym razem gdy wraca do mnie to wciska mi jakąs bajeczke, jak bardzo mnie kocha i Ja mu wierze. Trwa juz to tak długo , ze mam tego dośc. Kocham go nadal, ale nie mogę dłuzej tak zyc. Kiedys dzieci , były niepełnoletnie i myslałam ze sobie sama nie poradze . Ja zarabiam minimum krajowe a On 5 tys netto. Z czego Ja dostaje od niego 1500 zł. Jakos mi to wystarczało , ale teraz jest coraz gorzej. Choruje na serce i leki są bardzo drogie. Nie stac Mnie na rozwód. Nie wiem co mam robic.

 8. Przez prawie 30 lat ciężko pracowałam i zawodowo i dom i dzieci. Zachorowałam i wszystko się skończyło, a raczej zaczęło na dobre. Bycie na utrzymaniu męża, wyzwiska, szykany, stałam się nieprzydatna i kosztowna. Ja też nie wiedziałam co mogę zrobić bez środków do życia i ze względu na stan zdrowia bez możliwości podjęcia pracy i renty /brak odpowiedniego okresu zatrudnienia/, a do tego wiek przedemerytalny. Jednak „miarka się przebrała”. Skorzystałam z porady prawniczej i okazało się, że można coś zrobić. Alimenty załatwia się szybko, u mnie zadziałał dorosły syn, „Niebieska Karta” za znęcanie nie tylko fizyczne ale też psychiczne /zakłada się np. na Policji/. Można zgłosić to jako przestępstwo do wszczęcia postępowania karnego lub nie i wtedy sprawa przekazywana jest do Ośrodka Pomocy Społecznej i tam ma ciąg dalszy. Warto iść do Ośrodka po poradę. Poza tym pamiętajcie drogie Panie: musicie zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo i myśleć o sobie. DACIE RADĘ!!! Ja też idę w dobrą stronę i jestem coraz spokojniejsza, chociaż nie było i nie zawsze jest dobrze. Jestem pewna, że to wszystko się kiedyś skończy i będzie tylko spokój. Tego Wam wszystkim życzę.

 9. Spokojnie wszystko przyjmujcie niech żona oczernia opisuje kłamstwa o zachowywaniu się męża, niech się wyzywa i mści. Gdy żona sama utrudnia widzenia dzieci z ojcem nie pozwala dzieciom nocować u ojca, dodam wspaniałego kochającego ojca bo inaczej gdyby był draniem takim podłym jakiego z niego robi, ratując się z opresji ze swojej winy, udokumentowanej winy to dzieci by uciekali od ojca a oni piszczą, płaczą trzymając się go kurczowo i krzyczą że nie chcą iść do matki. Coś tu nie tak prawda. Gdzie tkwi przyczyna rozpadu małżeństwa? Ojciec dzieci i jego cała rodzina to bezalkoholowe osoby, nie palące i mają wszędzie w okolicach gdzie ich znają ludzie wspaniałą opinię wyjątkowej rodziny,rodziny na wzór dzisiejszych czasów. Te osoby nigdy nikomu nie zrobili krzywdy, nie potrafią kłamać. Te osoby zawsze podają pomocne dłonie bez oczekiwania na zadośćuczynienie. Ta rodzina żyje z Bogiem w sercach bo tak byli wychowane przez rodziców. Nie ważne że ktoś kogoś fałszywie osądzi na papierze, że ktoś hańbi wspaniałe godne szacunku nazwisko i tą rodzinę. Oni nie mają nikogo kto by poszedł na sprawie przeciwko tej rodzinie, obce ludzie płaczą bo ich wspaniały syn, człowiek godny wielkiego szacunku został bez powodu oczerniony przez zonę która znalazła sobie kochanka i odeszła od męża zabierając małe dzieci. Winą rozpadu małżeństwa jest ona i jej kochanek tylko i wyłącznie. Teraz mści się a dzieci używa jako tarcze obronne, które na tym bardzo cierpią. Mamy twarde dowody na to że już po ślubie latała i na to jest koronny świadek w nocy dzwoniła aby po nią przyjechał do lasu. Jest niezaradną osobą w domu był brud i smród zawsze na to też są świadki, obcy ludzie. Pijana wracała nad ranem i o północy też są świadki nie fałszywe świadki tylko takie co na oczy to widzieli będąc w tym domu ich. I wiele innych dowodów prawdziwych a nie wyssanych z palca tak jak ona to robi. Teraz okaże się jak potoczy się ta sprawa, ona podała o rozwód bo kochanek w tym czasie też się rozwiódł i pomagał jej w tym dając kasę duże sumy jej. Pytanie– będzie odpowiedz w sądzie. Tak że moi drodzy nie dajcie się zastraszać gdy wiecie że nigdy nic nie zrobiliście wbrew woli, nigdy nie kłamiecie, wtedy śmiało idzcie do sądu i prawda Boża zawsze zwycięży tam gdzie ktoś chce zniszczyć jak chwasty niewinnego człowieka, człowieka który był aniołem a nie mężem dla takiej żony. Ona była w tej rodzinie księżniczko to pokazała swoje podłe serce i rogi. Zniszczyła zycie i szczęście dzieciom i rodziny dwie rozbiła. To jest matka dzieciom? Dzieci małe które nie rozumią co się dzieje pomiędzy rodzicami, płaczą i uciekają od matki do ojca i dziadków, coś tu jest nie fair.Mamy wiele dowodów postępowania jego żony do dzieci. ONI MAJĄ WIELKI POWÓD aby uciekać od matki. TO NIE JEST WIDZIMISIE ICH. To poważny powód moi drodzy. Tak przykładnej i zgodnej rodziny, takich wspaniałych serc jak ma rodzina jej męża i mąż osobiście teraz nie znajdziecie ze świecą. Podłe ludzi próbują nas zdeptać i porównać z bagnem niestety Pan Bóg tam będzie sądził, tam Pan Bog będzie stał obok tych którzy nie zasługują na takie potępienie. Kto na co zasłużył taką dostanie zapłatę –Tam Pan Bóg wyda wyrok. Boża sprawiedliwość zwycięży nie szatańskie sidła w sercu oskarżającej żony, krzywdą niewinnych dzieci i osób z rodziny szanującej każdego człowieka, nikt szczęścia nie zazna niszcząc ich w tak podły zakłamany sposób. Fałszywe zeznania znikną jak sól w okropie. Cierpienie dzieci i łzy ich dostanie w prezencie ta osoba która ich skrzywdziła. Sąd rozstrzygnie to.

 10. Witam,ja otrzymałem od żony na 40 urodziny prezent, pozew rozwodowy i o alimenty. Pracuje od kąd pamiętam, mamy dwa domy, dwa auta a i tak ciągle jest jej mało.Na domiar tego zostałem złodziejem,kłamcą,świnią,szują i parszywym typem. Oczernia mnie przed swoimi znajomymi i sąsiadami. Tak to się dzieje w życiu! Za tyranie i nie przespane noce mam zostać z niczym. Wszystkie pieniądze jej oddawałem, jej konto rośnie a ja zostaje bez niczego. Chce mi wszystko zabrać i nie wiem co mam robić!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *