Co zrobić, jeśli małżonek nie zgadza się na rozwód?

Sprawy rozwodowe są jednymi z najczęściej toczących się przed sądami postępowań. Niektóre z nich przebiegają szybko i małżonkowie rozstają się w zgodzie, jednak znacznie częściej zakończenie małżeństwa jest bardzo trudne, gdyż mąż lub żona nie chce się zgodzić na rozwód. Jakie są tego skutki?

Jak przygotować dziecko do rozwodu?

Dorośli dwojako podchodzą do kwestii rozwodu. Dla jednych jest to bolesne doświadczenie końca czegoś, co było dla nich niezmiernie ważne. Rozstanie, którego nie chcą, ale decydują się na nie ze względu na wolę drugiej strony lub zdrowy rozsądek. Inni podchodzą do niego jak do drugiej szansy, wyzwolenia z toksycznej relacji lub nawet więzienia. Nie mogą …

Continue reading ‘Jak przygotować dziecko do rozwodu?’ »

Pozew rozwodowy – jak go złożyć?

Słownictwo jest tylko pozornie skomplikowane, a samo złożenie pozwu to według adwokata Przemysława Guziejko dopiero początek drogi… Ale skoro jesteście już zdecydowani, to warto zadbać o to, by pozew był napisany profesjonalnie, co znacznie przyspieszy rozpoczęcie procedury.

Gdy wierzyciel ściga za długi byłego małżonka

Nie ma znaczenia czy długi zostały zaciągnięte przez jednego z małżonków prywatnie, czy powstały na skutek prowadzenia przez tylko jednego z małżonków działalności gospodarczej. Oddać trzeba, ale nie zawsze. Są grupy długów, które nie pociągają udziału eksmałżonka, zarówno po rozwodzie, jak i separacji. Należą do nich tzw. długi osobiste. To np. zobowiązania zaciągnięte bez zgody …

Continue reading ‘Gdy wierzyciel ściga za długi byłego małżonka’ »

Separacja czy rozwód?

Orzeczenie sądu o separacji skutkuje niemal takimi samymi następstwami, jak rozwód. Mogą być jednak zasadnicze różnice w kwestii alimentacyjnej oraz proceduralnej, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci i nie są zgodni czy chcą rozwodu czy separacji. Jak wskazuje adwokat Przemysław Guziejko, warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Podział majątku przed ślubem

Można uniknąć przykrych doświadczeń przy podziale majątku po rozwodzie i zadbać o to już wcześniej. Jak wskazuje adwokat Przemysław Guziejko wbrew pozorom rozdzielność majątkowa nie jest ani trudna, ani droga do przeprowadzenia. Można to zrobić zawierając umowę pomiędzy małżonkami, albo ustanowić rozdzielność majątkową przy pomocy sądu. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy umownym, a sądowym podziałem …

Continue reading ‘Podział majątku przed ślubem’ »

Podział mieszkania po rozwodzie – jak to zrobić?

Jak podzielić mieszkanie po rozwodzie? O podział mieszkania w ramach majątku dorobkowego warto zadbać już podczas sprawy rozwodowej wskazuje adwokat Przemysław Guziejko. W przeciwnym wypadku będzie trzeba przechodzić kolejne procedury podczas zaczynanej od nowa sprawie sądowej. Nie wszystkie nieruchomości trzeba dzielić. Jeśli mieszkanie jest częścią majątku osobistego, czyli np. zostało przyznane mężowi przez spółdzielnię przed ślubem, …

Continue reading ‘Podział mieszkania po rozwodzie – jak to zrobić?’ »

Kiedy nierówny podział majątku?

Generalnie obowiązuje zasada, że części wspólnego dorobku męża i żony są jednakowe. Jak od każdej reguły, i tu są wyjątki. Jakie? Wartość majątku jaki przypadnie po rozwodzie obu stronom powinien być równy, niezależnie od tego kto w jakim stopniu przyczynił się do jego powstania. Art. 43 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dopuszcza jednak możliwość …

Continue reading ‘Kiedy nierówny podział majątku?’ »

Długi wobec fiskusa także po rozwodzie

Długi wobec fiskusa mogą obciążyć nie tylko małżonka, ale nawet byłego małżonka. Reguluje to wprost ordynacja podatkowa. Zakres odpowiedzialności jest zależny od stosunków majątkowych w trakcie małżeństwa. Jeśli małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej, poborca skarbowy może dysponować majątkiem podatnika, jak i majątkiem wspólnym, dorobkowym małżeństwa. Małżonek partycypuje w spłacie długów całym swoim wkładem w część …

Continue reading ‘Długi wobec fiskusa także po rozwodzie’ »

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie?

Można je sprzedać i podzielić pieniądze, ale co jeśli mieszkanie było wynajmowane, spółdzielcze, albo stanowiło majątek osobisty? To też precyzuje prawo. Sąd musi określić wszystkie niuanse korzystania ze wspólnego lokalu po rozwodzie. Rzadko jednak decyduje się na jego podział. Mieszkanie czy dom teoretycznie są traktowane jak każde inne dobro majątkowe, ale w praktyce przywiązuje się …

Continue reading ‘Dla kogo mieszkanie po rozwodzie?’ »

Ile kosztuje rozwód?

W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. W 2012 roku w Polsce mieliśmy dokładnie 64 432 rozwody (według danych GUS-u). W tym samym czasie zawarto 203 850 małżeństw, co oznacza, że na każde 1000 małżeństw 316 się rozpada. Głównymi przyczynami są: niezgodność charakterów, niewierność i nadużywanie alkoholu. Samo złożenie pozwu rozwodowego kosztuje 600 zł. Jeśli …

Continue reading ‘Ile kosztuje rozwód?’ »