Niania – pani do opieki czy członek rodziny?

Jedni są zdania, że niania jest tylko opiekunką dziecka, którą w każdej chwili można zmienić na inną. Drudzy uważają, że z czasem taka osoba staje się członkiem rodziny i absolutnie nie można jej rozdzielać z maluchem. A Ty – jak uważasz?

Niania – pani do opieki

Niani możemy szukać na różne sposoby: z polecenia znajomych, z ogłoszeń w prasie i internecie, poprzez specjalnie do tego stworzone portale jak www.niania.pl. Zanim jednak rozpoczniemy wielkie poszukiwania warto ustalić nasze podejście do niani – kim dla nas i dla naszego dziecka ma ona być?

Rozwiązanie zakładające dystans i rezerwę emocjonalną podkreśla fakt, że niania jest naszym pracownikiem: przychodzi, przejmuje opiekę nad dzieckiem na kilka godzin, wychodzi – tak jak chodzi się do każdej innej pracy.

Takie podejście jest o tyle dobre, że granice są jasno wyznaczone i opiekunka ma świadomość, że ich przekroczenie jest równoznaczne z niewywiązaniem się z umowy. Płacimy, więc mamy prawo wymagać, że niania zapewni najlepszą opiekę naszemu dziecku i da nam poczucie bezpieczeństwa. Ale i my musimy je dać naszemu maluchowi!

Kiedy niania nie będzie czuć się zadowolona z warunków pracy (np. z wynagrodzenia), to bez przyjaznych relacji po prostu zacznie szukać innego pracodawcy. Być może opiekunka do dziecka w Warszawie nie jest trudna do znalezienia, jednak pamiętajmy, że częste zmiany sprawią, że świat naszego będzie chwiejny i niepewny.

Niania – członek rodziny

Jeśli opiekunka spędza z dzieckiem całe dnie, to trudno się dziwić, że z czasem maluch traktuje ją jak nową ciocię czy drugą mamę. Im więcej wspólnych chwil, tym niania staje się bliższa maluchowi.

Musimy zawsze jednak pamiętać, że niania to zawód – przychodzi do naszego dziecka, ponieważ jej płacimy. Profesjonalna opiekunka nie powinna pozwolić na zbyt zażyłą więź z maluchem, ponieważ to on będzie najbardziej cierpieć w przypadku, gdy będziemy rezygnować z usług opiekunki lub sama odejdzie.

Gdy przyjaźnimy się z nianią trudniej też stawiać twardo warunki i przedstawiać swoje oczekiwania, przez co nie będziemy do końca zadowoleni z jej pracy i jej część będziemy musieli sami wykonywać (np. sprzątanie po zabawie opiekunki z dzieckiem).

Więc kim jest niania?

Niezależnie jednak od tego, które podejście jest nam bliższe, musimy pamiętać o jednym: opiekunka dla dziecka musi być osobą, którą ono polubi i która równocześnie jest godna zaufania rodziców. Na nic się zdają zarówno dystans i stawianie granic, jak i sympatia oraz przywiązanie, jeżeli niania nie spełni któregoś z tych warunków.

Najlepiej postawić na złoty środek: przyjazną, ale profesjonalną atmosferę. Z naszej strony zapewnijmy niani stabilność warunków zatrudnienia (umowa, spisane obowiązki, godziny pracy, wynagrodzenie, urlopy) i wywiązujmy się z wszystkich ustaleń. Ale przede wszystkim podziękujmy czasem za jej pracę – to ona zajmuje się naszym największym skarbem.

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *