Stwierdzenie nieważności kościelnego małżeństwa to proces bardzo trudny i długotrwały. Do tego praktyka poszczególnych sądów kościelnych różni się od siebie.
Już samo przyjęcie skargi powodowej w sądzie kościelnym już wskazuje, że będzie to raczej droga przez ciernie – sąd ma miesiąc na przyjęcie pisma, a często po tym terminie informuje stronę, iż należy wnieść poprawki, uzupełnić dokumenty etc. To i tak dobra wiadomość, bo zdarza się, że strona otrzymuje informację nie o tym, że musi dokonać poprawek, ale o… odrzuceniu pozwu i możliwości apelacji od tej decyzji (kan. 1505 §4 KPK).
Rozpoczęcie procesu wydłuża też dość powszechna praktyka polegająca na przesłaniu stronie pozwanej skargi, celem ustosunkowania się do niej. Przy skardze wzajemnej, strona przeciwna może zaproponować nowy tytuł. Wtedy ponownie jest ona przesyłana stronie powodowej celem zajęcia stanowiska.
Po tych formalnościach, strony składają w sądzie oświadczenia. Wcześniej jednak mają możliwość pojednania się ze sobą. W trakcie przesłuchania nie dochodzi do konfrontacji, oboje małżonkowie składają oświadczenia oddzielnie w obecności sędziego. Dopiero potem są one odczytywane przez notariusza. Następnym etapem jest przesłuchanie świadków, a potem małżonków. Istnieje przy tym możliwość przesłuchania w swojej parafii, można też wystąpić o utajenie swoich danych.
W uzasadnionych wypadkach powołuje się biegłego, który bada strony lub jednego z małżonków. Może mu także zadawać pytania sędzia, zwany obrońcą węzła. Kolejny krok to odczyt akt, z którymi mogą zaznajomić się strony i ich pełnomocnicy. Na tym etapie można jeszcze zaproponować nowe dowody, a nawet całkowicie nową przyczynę skargi.
Potem sędziowie wydają wyrok, ale to wcale nie koniec sprawy. Jeśli jest pozytywny, to akta zostają automatycznie przekazane sądowi II Instancji. Jeśli negatywny, to stronom przysługuje prawo do apelacji. W przypadku wyroku pozytywnego potwierdzenie następuje przez Trybunał Roty Rzymskiej. Postępowanie Trybunału Apelacyjnego przy wyroku pozytywnym polega albo na potwierdzeniu dekretem wyroku I Instancji, albo na przyjęciu sprawy do zwyczajnego jej rozpatrzenia, a zatem podobnego, jaki miał miejsce w instancji pierwszej.
W moim przypadku unieważnienie małżeństwa kościelnego trwa już dwa lata i końca procesu nie widać. Zostali przesłuchani rodzice, nawet chrzestna, ale wszystko odbywa się w ostatnich dniach dozwolonych terminów – jakby specjalnie to robili. Rozwód kościelny jest jednak dużo trudniejszy niż cywilny.
Prosta rada: nie brać kościelnego, przecież dla większości to fikcja. Cywilny kończy się na jednej rozprawie i po zawodach.
No niestety, raz byłam świadkiem podczas rozwodu kościelnego. A właściwie unieważnienia małżeństwa. Z inicjatywą wyszła kobieta, ale jej mąż się zgodził. Mimo tego sprawa ciągnęła się przez prawie 3 lata, choć rozwód niekościelny zajął 40 minut. Ten cały sąd kościelny, to jakaś kpina, bo cały czas tylko zniechęcają, namawiają „a może jednak” itd. Jak dla mnie, to szkoda zachodu, bo mało kto po rozwodzie chce kolejnego ślubu kościelnego. Zwłaszcza jak przejdzie przez to już raz.
Jestem w szoku jak czytam takie opinie. Po pierwsze mam bardzo duże doświadczenie w tych sprawach jako prawnik kanonista, po drugie to wcale nie musi tak drogo kosztować. A o tych rzekomych darowiznach to chyba mity już urosły. Ja w swojej wieloletniej praktyce nie słyszałam o takim incydencie. Zawsze można powiedzieć nie !!! więcej asertywności to nie jest akie trudne
Ja zawsze doradzam gratis, ale znam kancelarie które liczą sobie nawet po 3 tysiące za sprawę co według mnie jest dużo przesadzone. Jeżeli ktoś ma pytania to zawsze chętnie pomogę, po prostu lubię pracować z ludźmi, nawet czasami za śmieszne pieniądze.
Witam czy muszę wszystko opisywac ze szczegółami nawet żenujące momenty
Witam Pani Agnieszko!Jak mogę się z Panią skontaktować?Pozdrawiam
witam pani Agnieszko jak mogę się z panią z kontaktować.
Dzieńdobry.Mam pytanie…. mam już od 2 lat rozwód cywilny,mieszkam za granicą a mój były mąż jest w Polsce.mam z tego związku 2 synów których wychowuje wspólnie z moim obecnym partnerem.Ojciec biologiczny nie utrzymuje żadnego kontaktu z dziećmi.Niedawno urodziłam kolejnego synka.Chcielibyśmy z moim obecnym partnerem wziąść ślub kościelny….jak i gdzie mogę załatwić rozwód kościelny?
Uprzejmie dziękuję i pozdrawiam.
Izabela
Proszę o kontakt miała bym pytanie
Witam bardzo chciałabym zadać kilka pytań co do rozwodu kościelnego ?czy mogę liczyć na pomoc .
Pozdrawiam Justyna k.
Witam. Czy moglabym sie z pania jakos skontaktowac w sprawie porady chocby mailowo?
Witam . Tak ja mam pytanie. Mam na imię Joanna. Czy pomogła bys mi w napisaniu pozwu o rozwód koscielny??? Nie mam pojęcia jak to ująć .
Joanna
Witam jeżeli mogła by pani się odezwać na mojego meila była bym wdzięczna
Witam Pani Agnieszko,
mam kilka ważnych dla mnie pytań odnośnie unieważnienia ślubu kościelnego.
Chciałabym Panią prosić w tej kwestii o pomoc – nie wiem nawet od czego zacząć taki proces.
Czy mogę prosić o kontak ?
z poważaniem
Ewelina
Jak sie skontaktowac z pania
Bardzo potrzebuje pomocy w sprawie rozwodu koscielnego a sama nie wiem jak mam sie za ta sprawe zabrac . Prosze o podanie mi numeru telefonu zebym mogla sie skontaktowac . Z gory dziekuje
Bardzo bym chciała dostać rozwód kościelny jestem już po rozwodzie sądowym jak się za to zabrać
Witam serdecznie
Pani Agnieszko, jak mogę się z panią skontaktować?
Mam parę pytań odnośnie unieważnienia małżeństwa czy mogłabym napisać?Pozdrawim
Pani Agnieszko moge prosic o kontakt do Pani . dziekuję
Pani Agnieszko bardzo potrzebuję pomocy w kwestii rozwodu kościelnego. Proszę o kontakt.
Witam.chcialabym się z panią skontaktować ponieważ mój mąż wystąpił o unieważnienie małżeństwa. Pozdrawiam
Ja bardzo chce starać się o rozwód kościelny, ale nie wiem od czego zacząć i jak się zabrać za to. Cenny są kosmiczne. Nie wiem gdzie zgłosić się o pomoc. Paulina
Witam panią czy ja mogę z korzystać z pani usług pozdrawiam serdecznie Stanisław
Stanisław Witam panią Agnieszkę czy mogę prosić o pomoc i kontakt pozdrawiam serdecznie
Witam.chciabym wziasc rozwod koscielny.moj byly maz pierwszy maz caly czas siedzi w więzieniu slub byl w roku 1995 od tamtej pory Mialam drugiego meza slub cywilny a teraz chce ponownie wyjsc za maz ale chcemy wziąść slub koscielny.co mam zrobic gdzie sie udac jakie dokumenty są wymagane.prosze o pomoc.
Witam Pani Agnieszko, jestem bardzo zainteresowany sprawą uzyskania, tzw. rozwodu kościelnego w związku z tym chciałem zapytać jak można się z Panią skontaktować. Choćby emailowo lub telefonicznie.
Pozdrawiam,
Witam. Miała bym kilka pytań do Pani w sprawie unieważnienia małżeństwa kościelnego. Proszę o kontakt. Pozdrawiam
W jakiej diecezji jest Pani prawnikiem kanonistą?
Jak Pani myśli: lepiej wziąć udział w procesie i przedstawić swoje argumenty,czy nie brać udziału w procesie i niech sprawa toczy się bez mojego udziału? Jako powody podał: niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety, oraz symulacja całkowita zgody małżeńskiej po stronie kobiety. Lepiej będzie przemilczeć wszystko to co mąż napisał na mnie i nie brać udziału w tym całym procederze,czy jednak wziąć udział w procesie i opowiedzieć wszystko po mojemu. Proszę o poradę bo nie wiem jak mam postąpić.
Witam w jaki sposób można się z Panią skontaktować Potrzebuję pomocy
witam Pani Agnieszko jak moge sie z pania skontaktować
czy moge sie jakos z Pania skontaktowac
witam mogłabym jakiś kontakt dostać do Pani ? email albo numer telefonu ? pozdrawiam
Witam Pani Agnieszko jak jest możliwość uzyskania porady w sprawie rozwodu kościelnego, bardzo mi zależy, a w moim przypadku nie wiem od czego zacząć.pozdrawiam serdecznie
Proszę o kontakt
Proszę o kontakt.
Jest Pani mi wstanie pomóc?
Można prosić o kontakt ? Bardzo mi zależy
Mam wiele pytań proszę o kontakt.
Witam ,
Potrzebuje porady w sprawie unieważnienia ślubu kościelnego
Proszę o kontakt i cenę porady
Witam Pani Agnieszko, czy mogła bym się z Panią skontaktować w sprawie pomocy przy unieważnieniu małżeństwa kościelnego?
Czy mogla bym prosić o kontakt . Bardzo mi zależy
tak to czemu rozwód mimo oszustwa męza które nie dawał dziecka bo go nie chciał a jak sie okazało gdy zarzadałam separacji sadowej stwierdził że ma cukrzyce i nie chciał by dziecko cierpiało nagle zamienił swoje zdanie twierdząć że chciął dziecka ale zmienił zdanie bo niechce dac rozwodu byłej zonie i gdzie tu sprawiedliwość , wystarczy że powie że kocha a że nie nadaje sie na męza i zachowuje sie jak dziecko tego nikt nie interesuje , osobne mieszkania ,separacja 5lat, podział majatku-intercyza , rodziny skucone nie gadają z soba … nie widać wogule porzycia ani zarzyłości i mimo to nie można dostać rozwodu kościelnego a miłości nie widać ,,, gdzie jest problem jak to mówia w pieniądzach!
Proszę o pomoc w doradzeniu i poprawieniu napisanej przeze mnie skargi, chciałabym się upewnić czy jest ona poprawnie napisana.
pani kasiu prosze o kontakt
Witam.
Chciałabym wystąpić o unieważnienie ślubu kościelnego. mam od 4 lat rozwód cywilny z winy byłego męża za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną alkoholowe i gwałty czy to dostateczny powód żebym starała się o unieważnienie małżeństwa?
od 12 lat niezyje z zona podobno tylko z mojej winy ja tak nie twierdze od 4 lat mam rozwod cywilnt poznalem kobiete wdowe chcialbysmy wziasc slub koscielny jaka czeka mnie procedura
Witam Pani Agnieszko , chcialabym poradzic sie pani w patu kwestiach co do uniewazznienia slubu koscielnego. Jesli to mozliwe prosilabym o kontakt, z gory serdecznie dziekuje pozdrawiam
Nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny.!
Sakrament jest na całe życie.
Można jedynie dowieść,że był nieważnie zawarty.
Pani Agnieszko chcialabym poprosic Pania o porade w kwesti uniewaznienia zawartego slubu koscielnego.Bardzo prosze o kontakt.Pozdrawiam
Mój nazeczony ma rozwód kościelny od 6 ciu lat mają razem dwójkę dzieci ślub wzięli tak naprawdę z powodu rodziców i nacisku rodziny. Była żona ma już kolejne dziecko w wieku 7 lat męża i chcielibyśmy wsiąść ślub kościelny czy jest szansa na pomoc w tym temacie?
Ja rowniez prosze o kontakt
witam, mam pytanie o orzeczenie o winie podczas rozwodu. Żona chce otrzymać takie orzeczenie i twierdzi, że jest nięzbędne podczas rozwodu koscielnego, stąd moje pytanie czy na pewno jest potrzebne? »
Jak się z panią Agnieszką skontaktować proszę o numer tel lub e-mail dziękuję pozdrawiam Justyna
Witam Pani Agnieszko,
mam kilka ważnych dla mnie pytań odnośnie unieważnienia ślubu kościelnego.
Chciałabym Panią prosić w tej kwestii o pomoc – nie wiem nawet od czego zacząć taki proces.
Czy mogę prosić o kontak ?
z poważaniem
Marzena
Witam prosze o kontakt
Witam serdecznie Pani Agnieszko prosze o kontak .
Witam pani Agnieszko mam parę pytań na temat uniewaznienia ślubu kościelnego. Proszę o kontakt. Mateusz J.
Czas już zaktualizować tę stronę…
Mam pytanie. Byłem żonaty 9 lat, mamy dwoje dziec. Żona mnie zdradziła i dostaliśmy rozwód z jej winy. Teraz oni są po ślubie cywilnym i mają dwoje dzieci.Jakie mam szansę dostać unieważnienie ślubu kościelnego?
Nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny,to wymysł katolicki.Biblijną przyczyną do rozejścia jest zdrada małżeńska,ale to wcale nie oznacza w teologii ap.Pawła możliwości powtórnego związku.Warto się zastanowić z kim się wiążemy.
Witam Pani Agnieszko,
mam kilka ważnych dla mnie pytań odnośnie unieważnienia ślubu kościelnego.
Jestem po rozwodzie cywilnym i chcialabym uzyskac tez z koscielnego.
Chciałabym Panią prosić w tej kwestii o pomoc – nie wiem nawet od czego zacząć taki proces.
Czy mogę prosić o kontakt ?
z poważaniem
Natalia
Proszę Panią o kontakt mailowy bądź tel. i pomoc w unieważnieniu małżeństwa
Witam, Pani Agnieszko czy mogglabym prosić o kontakt mailowy lub telefoniczny chodzi mi o uniewaznienie małżeństwa.
Z poważaniem
Agnieszka
Czy ślub jest ważny bez otrzymania Sakramentu Bierzmowania?
Witam. Pani Agnieszko proszę o kontakt do pani.
Witam. Pani Agnieszko proszę o kontakt.
czy komuś się udało nawiązać kontakt z Panią Agnieszką?
,,,ja też potrzebuję pomocy
Witam Pani Agnieszko.
Chciałbym poradzić się Pani w paru kwestiach co do unieważnienia ślubu kościelnego. Jeśli to możliwe proszę o kontakt. Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam.
Witam,
Pani Agnieszko prosze o kontakt. Jestem w trakcie / poczatek unieważnienia małżeństwa.
Proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam
czy w przypadku takiego unieważnienia sakramentu gdy mąż wyrazi swoje negatywne stanowisko (powie NIE), czy ten proces nadal trwa. Czy takie unieważnię pomimo tego może nastąpić bez jego zgody?
Witam Pani Agnieszko. Potrzebuję pomocy w sprawie uzyskania unieważnienia zawarcia ślubu kościelnego. Mam 48 lat, ślub był zawarty w 1991 od 20 lat nie żyjemy razem.
Prosiłbym bardzo o możliwość skontaktowania się z Panią. Pozdrawiam.
Witam. Pani Agnieszko chciałabym zadać parę pytań w sprawie rozwodu kościelnego. Jak się można z Panią skontaktować?
Pozdrawiam.