Sąd musi w wyroku rozwodowym ustalić kto jest winny rozpadu małżeństwa. Może od tego odstąpić wyłącznie na zgodny wniosek obojga małżonków, co znacznie przyśpiesza uzyskanie wyroku – wspomina adwokat Przemysław Guziejko.
Na odstąpienie od ustalenia jednoznacznej winy zezwala art. 57 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli taki wniosek zostanie z obu stron złożony, sąd orzeknie, że żaden z małżonków nie ponosi winy za rozwód.
Brak orzeczenia o winie ma spore reperkusje prawne. Wpływa bowiem m.in. na ustalenie obowiązku alimentacyjnego, a także podział kosztów procesu. W przypadku braku orzeczenia winy, mąż może płacić alimenty znacznie mniej zarabiającej żonie tylko przez okres 5 lat po rozwodzie.
Czytaj także: Alimenty nie tylko na dzieci, również dla małżonka
Brak orzeczenia skutkuje także równym podziałem kosztów rozwodu, które mogą być wysokie, jeśli sąd powoływał biegłych, np. z zakresu nieruchomości, którzy musieli oszacować wartość wspólnego majątku do podziału. W przypadku, gdy wina zostanie udowodniona jednemu z małżonków, to on ponosi koszty postępowania.
Nie ma też znaczenia dowodzenie kto z małżonków był „bardziej winny” rozpadu związku. W przypadku, gdy zawiniły obie strony, sąd zawsze orzeknie rozwód z winy obu małżonków i nie będzie dociekał kto dopuścił się większej ilości czy cięższych naruszeń zasad współżycia małżeńskiego. Uzasadnił to Sąd Najwyższy, który w wyroku z 24 maja 2005 roku (sygn. V CK 646/04) uznał, że jeśli druga ze stron choćby w niewielkim stopniu przyczyniła się do rozkładu pożycia małżeńskiego w sposób zawiniony, to nie można mówić o wyłącznej winie jednego małżonka. Małżonek może jednak reagować na niezgodne z obowiązkami małżeńskimi zachowanie męża lub żony. Granice dopuszczalnej reakcji zawsze zależą od okoliczności.
Z finansowego punktu widzenia nie ma więc żadnej różnicy w rozwodzie bez orzekania o winie oraz przy winie obu stron. Prawda jest taka, że jak jedna strona nie chce drugiej ugotować alimentami, to można się rozstać bez szopki i krzyków w sądzie.
a czy rozwod z orzekanim o winie ma wplyw na to komu zostanie przyznana oieka prawna dzieci?
Jest różnica. Przy orzeczeniu rozwodu bez orzekania o winie obowiązek alimentacyjny względem małżonka, który popadnie w niedostatek jest ograniczony pięcioletnim terminem, zaś w przypadku orzeczenia rozwodu z winy obu stron, obowiązek ten jest dożywotni.
Jestesmy 16 lat po slubie mamy dwojke dzieci 10 i14lat. Bez pracy jestem rok. Czy jest mozliwosc dostania dzieci.
Witam serdecznie, jestem 1,5 roku po ślubie i dopiero tak naprawdę poznalam męża bo wczesniej nie mialam takiej możliwości. Mąż pije dużo i potem mnie wyzywa i znęca sie nade mną psychicznie. Chce sie z nim rozejsc bo dluzej nie chce tak żyć. Nie ma miedzy nami pożycia małżeńskiego w ogóle, od czasu slubu czyli od 1,5 roku spalismy razem moze 5 – 6 razy! Chce zlozyc wniosek rozwodowy, nie zależy mi na orzekaniu jego winy, chce sie poprostu rozwiesc i tyle. Czy mam mozliwosc na szybki rozwód…
Chcemy z żoną rozwodu bez orzekania o winie. Jesteśmy dogadani w kwestii podziału majątku. Czy możemy uniknąć sytuacji w której w trakcie postępowania sądowego lub podczas samego składania pozwu nie będziemy musieli rozróżniać nas na osobę pozywającą i pozwanego?