Prawa i obowiązki małżonków

Zawierając małżeństwo bierze się na siebie nie tylko prawa, ale również obowiązki. W sprawach o rozwód i separację wywiązywanie się z nich ma zasadnicze znaczenie.

[wp_ad_camp_1]Obowiązki wskazują wprost art. 23-30 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. To przez wzgląd na nie sąd orzeka o przyczynie rozwodu i wskazuje winnego. Prawa i obowiązki małżonków są równe i dotyczą wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy, wierności i współdziałania dla dobra rodziny.

Oznacza to, że oboje małżonkowie mają obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny w miarę swoich możliwości zarobkowych i majątkowych. Nie oznacza to w bezpośredni sposób zarabiania pieniędzy lub łożenia określonych kwot na dzieci. Dotyczy również ich wychowywania oraz pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Oboje z małżonków mają prawo do korzystania z mieszkania i jego całego wyposażenia, które przysługuje jednemu z nich. Mają też prawo do wspólnego rozstrzygania o istotnych dla rodziny sprawach. Podobnie sprawa ma się z długami. Oboje małżonkowie, nawet jeśli występuje u nich rozdzielność majątkowa, wspólnie i solidarnie odpowiadają za zobowiązania, które narosły z powodu nie opłacania rachunków powstałych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny – czyli np. remontów mieszkania, opłat za nie, czesnego. Jeśli jeden z małżonków nie partycypuje w ponoszeniu tych kosztów, a ma ku temu możliwości, drugi może w sądzie rodzinnym uzyskać nakaz wypłacenia całości lub części do rąk własnych.

4.6/5 - (16 votes)

8 komentarzy

  1. A jak mąż połowę wypłaty niewielkiej wydaje na swoje przyjemności i wypady z kolegami ale na jedzenie dla dzieci wystarcza i na d… jest co włożyć to jest dobrze? Bo niby głodu nie ma, ale gdyby nie te jego wędkowanie, to by dużo lepiej było i zaciskać pasa byśmy nie musieli. Sąd patrzy na coś takiego?

    • A jak zona jest niezaradna i wydaje kasę bez opamiętania i zastanawiania się a potem te ciuchy wyrzuca, czy zepsutą żywność, bo za dużo nakupiła na raz to co wtedy? Czy mąż nastarczy na takiego niedbalucha wyrabiać? Gdy siedzi w domu i ma brud bo komputer jest ważniejszy jak dzieci i porządek to co wtedy? Gdy kocha rozrywki, wychodne i winko to co wtedy? Obudzcie się żony co wypisujecie? Za dobrze macie. Nie chce wam się robić tylko wiele z was szuka lekkich pieniędzy i wolności. Nie wszystkie ojcowie i męzowie są nie dobrzy. Wam trudno dogodzić bo chcecie z nich robić robotów do robienia pieniedzy i ciągle wam mało. Dziecmi się zająć i dziękować za chleb Bogu którego wam nie brakuje, albo się leczyć bo to co wiele zon wyprawia to szok. Matki mające małe dzieci powinny ich wychowywać a nie rozbijać rodziny i krzywdzić dzieci dla swojej wolności bo kochanek zawrócił we łbie. Taka prawda. Nie zniszczycie swoich mężów i dobrych ojców dzieciom bo was szybciej zniszczy kochanek. W niedługim czasie pomoże wam zrozumieć kim był dla ciebie własny mąż i jaki był dla Ciebie. Ta lekcja nikogo nie ominie z was drogie Panie. Zawsze walczę o prawdę i sprawiedliwość obu stron, ale nie wieszajcie psów na niewinnych mężach czy żonach mężowie. Gdzie jest wina osądzi sąd nie wy żony swoim podłym kłamstwem, osądzi i wyda wyrok sprawiedliwość Boża. W sądach już mieszka sprawiedliwość Boża. Kłamstwo zostaje zniszczone jeszcze w zarodku, nie zdoła się rozwinąć. Czym częstujesz swojego męża i dzieci własne tym zostaniesz też poczęstowana –Cierpieniem i być może brakiem w przyszłości chleba. Teraz masz wszystko to szukałaś lepiej, prawdopodobnie znalazłaś. Sumienie już tobą targa, obarczasz siebie winą za rozpad małżeństwa, depresja cię męczy i nie ma drogi aby się wycofać. Takie są efekty krzywdy dzieci i innych cierpienie. Gratuluję tylko takim osobom tego szczęścia i wolności. TAKIE SZCZĘŚCIE ZNAJDUJA ROZWIEDZIONE MATKI I ICH CÓRKI GDY DEPCZĄ I NISZCZĄ DOBRYCH MĘŻÓW.

    • Uważasz,że gotowanie to hobby? A gdyby ona zamiast gotować poszła na jogę, bo ma pasję to już na gotowanie zabraknie czasu i oczywiście funduszy. Facetom się wydaje, że ich pasje są większe, bo nie są w stanie ich poświęcić, a takie porzucenie zainteresowań jest dla nas też bolesne, ale co, kiedy trzeba wybrać – tenisówki do szkoły, czy np nowa płyta, czy bilet do teatru? Pomyślałeś o matkach, których nie kręcą seriale?

  2. Dajcie spokoj!jak poznajesz kobiete to ,jezeli masz jakas pasje np.łowienie ryb to wszystko pasuje,bo twierdzi ze bynajmniej jakies glupoty Ci nie w glowie,a jak sie ozenisz chlopie zapomnij o rybach.Na poczatku sama z Toba pojedzie,a potem bedzie gadka ze tylko ryby i ryby,a wystarczy raz w tyg pojechac na krotka chwile.Lepiej siedziec przed TV i ogladac seriale typu M jak Majka;).Z tego co widze to wiekszosc kobiet jest omotana tymi telewizyjnymi gownami,co za tym idzie nie maja swego zainteresowania,hobby.Uwazam takie zycie za nude.Baby nie psujcie zycia ludziom z pasja!!!

  3. A ja mam super męża ale milosc sie z jego strony wypaliła,to czlowiek ktory umie zadbac o dzieci umie tez ugotowac ,wyprac tych wszystkich rzeczy go nauczylam zrobilam z niego super faceta samowystarczalnegonie musi wziasc pierwszej lepszej ktora sie awinie,moze spokojnie szukac swojej milosci,i ten facet nie potrzebuje kucharki czy sprzataczki ale potrzebował kogos pokochac,mnie nigdy nie kochal a malozenstwo wziął z rozsadku,gdy po 10 latach mi to powiedzial było mi strasznie go żal,ze tak zmarnował sobie zycie,zyjac bez milosci u boku kobiety ktora nie kochal.Dzisiaj ja wystepuje o wolnosc i prawo do szczescia dla tego faceta bo zasłużył na cos wiecej niz formalne malozenstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *