Rozwód z orzekaniem o winie a bez orzekania o winie

Jedną z kluczowych kwestii przy sprawach rozwodowych jest zdecydowanie się, czy rozwód ma mieć miejsce z orzekaniem o winie czy też bez orzekania o winie. Ma to duże znaczenie na sam przebieg sprawy, a także przyszłościowe konsekwencje.

Przede wszystkim sprawy bez orzekania o winie nie wskazują na winę żadnego z małżonków w rozpadzie związku małżeńskiego, natomiast sprawy z orzekaniem o winie bazują na udowodnieniu, że za rozpad małżeństwa miał wpływ jeden z małżonków. Trzecim rozwiązaniem jest rozwód następujący z winy obojga małżonków.

Rozwód z orzekaniem o winie a bez orzekania o winieRozwód bez orzekania o winie jest najszybszym – można go uzyskać nawet na pierwszej czy drugiej rozprawie, a także relatywnie najwygodniejszym rozwiązaniem. Może być on orzeczony jedynie w przypadku, gdy oboje małżonków wyrazi zgodę na takie rozwiązanie. Gdy pojawia się sprzeciw, wówczas konieczne jest określenie, kto ponosi winę za rozpad związku. Sprawa komplikuje się wtedy, gdy dochodzi do podziału majątku, wysokości alimentów czy opieki nad dziećmi.

Natomiast rozwód z orzekaniem o winie wymaga odpowiednich przesłanek – najczęściej są to zdrada, alkoholizm, przemoc w stosunku do współmałżonka i rodziny, inne agresywne zachowania, ponadto niezaspokajanie potrzeb rodziny. Sprawy te trwają dłużej, zwykle są droższe, jednak także pozwalają na wydanie sprawiedliwego wyroku, gdy jedna ze stron została skrzywdzona.

Różnica pomiędzy określeniem winnego czy winnych, gdy chodzi o każdą ze stron, dotyczy także alimentów. Dla rozwodu bez orzekania o winie obowiązek alimentacyjny wygasa po 5 latach, natomiast przy orzekaniu o winie jest on nawet dożywotni.

Przy sprawach z orzekaniem o winie warto zdecydować się na pomoc fachowego prawnika – często niektóre kancelarie oferują swoim klientom możliwość korzystania z dodatkowych usług, na przykład detektywistycznych. W Warszawie oferuje je między innymi kancelaria Karoliny Górskiej – więcej pod adresem http://karolinagorska.pl.

Zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze się zastanowić i skonsultować się również z ekspertem, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

4.5/5 - (32 votes)

7 komentarzy

    • mam podobnyproblem ale ja jestem ojcem który ma dwójke wspaniałych dorosłych dzieci które mnie wspierają matka poszła za tyłkiem i nikt niewie gdzie jest mam sprawe rozwodową a dóże dłógi które pozostawiła i nowe które przychodzą na mój adres nie odbieram przekazuje sądowi odpisz napisze więcej ipodpowiem jak rozwiązać twój problem bez adwokata

  1. Witam jesteśmy z mężem już 7 lat po ślubie mamy dwóch synów.5 lat temu oboje mieliśmy kochanków ale nadal jesteśmy razem od 2 lat mąż zaczął nadużywac alkoholu, zaniedbuje pracę, ciężko jest nam wyżyć z jego wypłaty, nie interesuje się dziećmi, nie pomaga mi w ich wychowaniu, krzyczy na nie i wiklina, raz podczas gdy był pod wpływem alkoholu pobił mnie, mieszkamy z moimi rodzicami oni pomagają nam finansowo, chce rozwiezc się z mężem tylko nie wiem jak się do tego zabrać ponieważ cały czas mieszkamy że sobą mąż nie chce słyszeć o rozwodzie czy ja musze złożyć pozew z orzeczeniem o winie?

  2. ja walczę o rozwód z winy męża, ponieważ za długo znosiłam jego nałogi i chcę to skończyć z twarzą i z klasą! na szczęście znalazłam w Warszawie panią adwokat Wiolettę Szewczak, która bardzo sprawnie prowadzi moją sprawę, mam nadzieję, że szybko się skończy!

  3. Ogólnie rzecz biorąc to mamy teraz ogromna ilość patologi związanej z zachowaniem się kobiet. Dawniej faktycznie do rozwodów dochodziło głównie ze względu na zachowanie mężczyzny (przemoc, alkohol , zdrady i inne). Teraz kobiety nakręcone przez media i ruch feministyczny, poczuły się wyzwolone i zostawiają normalnych mężczyzn dla kochanków bez powodu (np. bo się za mało starał). To jest straszny upadek wartości moralnych naszych czasów. Z tego co czytałam to chyba najgorsze jest twierdzenie sporej grupy współczesnych kobiet, że po rozwodzie można żyć razem z ex-męzem i dzieci wychowują się w takiej toksycznej atmosferze. taka sytuacja jest wyjątkowo dopuszczalna jeżeli zgadza się na to ex a jest to bardzo rzadkie. Co mnie zresztą nie dziwi.

  4. Ja byłem tym, który wniósł sprawę o rozwód. Moja żona jak się okazało od dawna mnie zdradzała. Do tej pory mam żal, ale dobrze że to zakończyłem. Pomogli mi przy tym adwokaci z kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak, z Gliwic jak coś – może ktoś szuka w tej okolicy.. Kancelaria jest bardzo dobra, dbają o swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *