Orzeczenie sądu o separacji skutkuje niemal takimi samymi następstwami, jak rozwód. Mogą być jednak zasadnicze różnice w kwestii alimentacyjnej oraz proceduralnej, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci i nie są zgodni czy chcą rozwodu czy separacji. Jak wskazuje adwokat Przemysław Guziejko, warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
Separacja – podobnie jak rozwód – zwalnia rozchodzących się małżonków z obowiązków małżeńskich. Ma na celu danie czasu na przemyślenie i ewentualne podjęcie próby naprawy związku. Zasadniczo nie występuje więc obowiązek alimentacyjny, choć w zapisach prawa nie ma pełnej zgody w tym zakresie, podobnie jak choćby w zasadzie zachowania wierności.
Procedury
Procedurę orzeczenia o separacji normują te same przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego co rozwód (art. 436-446 k. p. c.). Takie same są koszty sądowe, również ponosi je strona przegrywająca.
Sprawa komplikuje się, gdy jeden z małżonków chce separacji, a drugi domaga się rozwodu. W takim przypadku podstawą rozstania będzie jednak rozwód – pod warunkiem, że jego żądanie jest uzasadnione. Sąd może jednak orzec separację w przypadku, gdy małżonek niewinny rozkładu małżeństwa domagający się separacji nie chce zgodzić się na rozwód. Żądanie separacji można też zamienić na żądanie rozwodu jeszcze w trakcie sprawy sądowej, ale pod warunkiem, że zrobi się to przed wydaniem wyroku I instancji. W przeciwnym razie żądanie rozwodu będzie już odrębną sprawą sądową.
Co z winą, majątkiem i dziećmi?
Gdy mąż i żona zgodnie żądają separacji, sąd musi odstąpić od ustalania faktu kto jest winny rozpadu pożycia. Gdy o separację występuje tylko jedna ze stron, sąd ma obowiązek wskazać winnego. Ma to wpływ na podział kosztów sprawy, w ten sam sposób, jaki opisaliśmy powyżej. W przypadku separacji sąd musi – identycznie jak podczas sprawy rozwodowej – rozstrzygnąć kto będzie sprawował opiekę nad dziećmi, kto i ile ma łożyć na ich utrzymanie, a także określić zasady utrzymywania kontaktów z dzieckiem w trakcie separacji przez rodzica, który nie będzie się nim opiekował na co dzień.
Skutkiem separacji jest natychmiastowe ustanie wspólności majątkowej ze wszystkimi jej następstwami. Odnosi się to zarówno do wspólnych oszczędności, jak i mieszkania. Majątek dorobkowy dzieli się identycznie jak podczas rozwodu. Małżonkowie pozostający w separacji nie dziedziczą majątku po współmałżonku w wypadku jego śmierci, chyba że zostali imiennie uwzględnieni w testamencie.
Jakie różnice? Szybciej i łatwiej
Jest jednak kilka niuansów, które powodują, że część par wybiera separację zamiast rozwodu. Separację można orzec w przypadku jeśli rozkład pożycia jest zupełny, ale nie jest trwały. Jeśli sąd widzi możliwość, by para się zeszła, może nawet zasugerować możliwość separacji zamiast rozwodu. Separację od rozwodu zasadniczo różni jednak to, że żądać jej może nawet małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadu małżeństwa. Może o nią wystąpić nawet w przypadku, kiedy drugi małżonek nie zgadza się na separację. Sąd może wtedy orzec separację, ale wyłącznie w wypadku, kiedy małżeństwo nie ma małoletnich dzieci. Jedyna możliwość orzeczenia w takim wypadku separacji zachodzi wtedy, gdy druga strona przed lub w trakcie rozprawy dołączy wniosek, że również wnosi o separację.
W przypadku zgodnego wniosku obojga małżonków, sprawa o separację jest rozpatrywana zdecydowanie szybciej, niż o rozwód. Obowiązuje wtedy bowiem tryb postępowania nieprocesowego, zwanego niespornym (regulują to artykuły 567.1-567.5 kodeksu postępowania cywilnego). Sąd ustala wtedy jedynie czy para nie ma małoletnich dzieci, czy rozpad pożycia jest zupełny oraz czy ewentualne orzeczenie separacji nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Podczas rozprawy separacyjnej sąd ma obowiązek nakłonić małżonków do pojednania. Może nawet odroczyć rozprawę, by dać małżonkom czas na rozmowy i przemyślenia. Jeśli małżonkowie się pojednają, sprawa zostaje umorzona. Jeśli nie, sąd sprawę rozpatruje, a na koniec wydaje postanowienie, a nie wyrok – jak w przypadku sprawy rozwodowej.
Pozostałe różnice między rozwodem a separacją
- Żona nie może wrócić do panieńskiego nazwiska poprzez złożenie oświadczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Jeśli sąd orzeknie płacenie alimentów przez małżonka nieuznanego za winnego, to obowiązek ten nie wygasa po pięciu latach od separacji.
- Małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy, jeśli wymagają tego względy słuszności.
- Na żądanie małżonków sąd zniesie separację, ale musi rozstrzygnąć o sprawowaniu pieczy nad małoletnim dzieckiem.
- Małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego.
Jak znieść separację?
Wniosek o zniesienie separacji koniecznie muszą podpisać oboje małżonkowie. Ta sprawa również rozpatrywana jest w trybie postępowania niespornego czyli nieprocesowego. Odbywa się jednak krótka rozprawa, która kończy się wydaniem postanowienia.
Separacja ustaje, a wraz z nią jej podstawowe warunki. Powraca m.in. wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak temu zapobiec od razu decydując się na rozdzielność majątkową. Z ustaniem separacji nie zmienia się jednak kwestia opieki nad małoletnim dzieckiem, tj. automatycznie nie powraca stan sprzed separacji. Decyzję o tym kto będzie sprawował pieczę nad małoletnimi dziećmi podejmuje sąd. Może zarówno utrzymać status quo, przywrócić stan faktyczny sprzed separacji lub wydać całkowicie odmienne postanowienie.
A jaki procent separacji kończy się udanym małżeństwem??? Pewnie znikomy, więc to raczej strata czasu, albo złośliwość – żeby mąż nie mógł się ożenić jeszcze raz, choć pewnie i tak by już nie chciał.
Rozwód i to bez zastanowienia się, bo wtedy skrzywdzona jest ta osoba która jest niewinna rozpadu małżeństwa. Nigdy nie mozna sie godzic na separację bo podajecie swoim winnym żonom rękę do wolności i krzywdzenia was i dzieci. Taka baba która odchodzi od męża bez powodu z jego strony to nigdy się nie zmieni, to hieny a nie zony.Nigdy bym nie radziła wam godzić się na separację, zona która ma męża i dzieci a kocha ponad wszystko swoja mamę to coś jest z nimi nie tak. Matka która wydaje córkę za mąż i potem ja odciąga od dzieci i męża po wyjazdach z nią bo jest samotna to coś tu nie gra. Matka która nie odstępuje małżeństwa córki na krok tylko wszędzie z nimi jezdzi bo rozbiła swoja rodzinę i jest sama to coś tu nie jest fair. Matka córki wtedy też jest przyczyną rozbicia jej małżeństwa. Być może matka jest zazdrosna o szczęśliwe życie córki i o jej dobrego męża coś w tym jest. Może tutaj potrzebny jest dobry lekarz? Coś tu nie gra. Czyli wiele jest powodów rozbicia małżeństwa. Najważniejsze że teraz raczej już w sądach zwycięża prawda,udowodniona stuprocentowa prawda. Teraz biorą pod uwagę dobro nieletnich dzieci.
Rozwód i to jak najszybciej – nie ma się co łudzić.
A ja myślę że jednak separacja bo daje nam możliwość pełnego zdeklarowania i uzmysłowienia sobie w którą stronę chcemy iść i co jest dla nas ważne.A rozwód to tak jak zcięcie drzewa jakieś tam gałązki odrosną ale samo drzewo nie !!!
Bzdura! Separacji w ogóle nie musi orzekać sąd, można być w separacji przez dłuższy/krótszy czas…a jak już iśc do sądu, to lepiej po rozwód, który zakończy nieudane małżeństwo.Chyba że ktoś separacją chce ratować…małżeństwo…warto się jednak zastanowić czy jest co…
Alm-zaaaakinformation found, problem solved, thanks!
Hej tu Tomek Klimek co tam u was.
Ja jestem już ponad 35 lat po ślubie moje małżeństwo prawie od początku było nie udane częsta ostra wymiana zdań ja lubiłem towarzystwo wycieczki i inne moją żonę było ciężko gdzie kol wiek namówić na wyjscie czy wyjazd trwało to latami ja zostałem kierowcą i w ten sposób unikałem kolejnych furi z strony żony dzieci mam dorosłe więc teraz uważam że pora zająć się resztą dni które mi zostały czy jest to mądre z mojej strony nie wiem nie wiem też czy separacja czy rozwód
Musisz się dobrze zastanowić czego tak naprawdę potrzebujesz i chcesz mam podobną sytuację po 22 latach małżeństwa, żyjemy obok siebie, nie wiemy nic o sobie, mam wrażenie, że przy jakichkolwiek problemach zostaję sama.maz ma samochód służbowy a ja biegam po zakupy pieszo lub wracam po 23ciej sama z pracy. Nie interesuje go nic i nikt. Dzieci już dorosłe dlatego chyba zdecyduję się na rozwód bo mam dość być sprzątaczką, hydaulikiem, stolarzem itp.
Pisząc ten komentarz własnie sobie odpowiedziałes na pytanie,dlaczego masz tkwic w czym co nie daje ci poczucia szczescia i spelnienia,zycie masz tylko jedno.Jak dla mnie to rozwod .
A czy separacja bez orzeczenia przez sąd ma znaczenie przy sprawie rozwodowej ?
Moja partnerka była gnębiona psychicznie przez męża , odeszła od niego wtedy kiedy najmłodszy syn zdał maturę , około 6 lat temu. Czy to ma znaczenie przy rozwodzie , czy będzie łatwiej?
Żona( przedstawiciel medyczny) przez 2 lata miała kochanka. Gdy przypadkiem to odkryłem. ona chce naprawić i wrócić. Co zrobić poradźcie!!
Z 35 letniego stażu małżeńskiego mogę wyłuskać nie więcej jak 8 lat w miarę zgodnego pożycia. Ktoś zapyta dlaczego tkwiłam w tej traumie? Otóż dzieci,wychowanie ,wykształcenie ,zamążpójścia i tak życie uciekało na obowiązkach oczywiście moich.A co mąż; otóż miał wygodną posadkę,wikt i opierunek i nie musiał dawać nic w zamian. Po wielokrotnych kłótniach i zdradach zdecydowałam podać o rozwód. I co? Proces toczy się od 2016 roku; to następna trauma w moim życiu, bo poco starej kobiecie wolność jak teraz mąż stwierdził,że nagle ją kocha a pani Sędzia dobrze przy tym się bawi.I na ostatniej rozprawie zaproponowano właśnie separację z której skorzystałam.Już dziś wiem ,że po roku wznowię proces rozwodowy ale może już z innym zespołem sędziowskim;będzie na pewno czarno na białym,że była „separacja”